تبلیغات

استرس‌

استرس‌ چیست؟

استرس‌,استرس چیست,استرس اکسیداتیو,استرس شغلی,استرس بار,استرس امتحان,استرس شدید,

استرس در بارداری,استرس و تپش قلب,استرس و اضطراب,درمان استرس,کاهش استرس

جامعه امروز و مشکلاتش افراد را با معضلی به نام استرس روبرو کرده است.بهتر است بدانید استرس احساسی است که زمانی به شما دست می‌دهد، که فشار بیشتر از آنچه شما به آن عادت داشته‌اید برشما وارد گردد.زمانی که شما دچار استرس می‌شوید، بدن شروع به ترشح هورمون‌هایی می‌کند که سرعت تپش قلب را بالا برده، تنفس شما را سریع‌تر کرده و میزان انرژی بیشتری به شما خواهد داد. بعضی از انواع استرس عادی و حتی مفید بوده و بدون آن شما انگیزه‌ای برای فعالیت ندارید. بعضی ها عقیده دارند این نوع استرس به انسان کمک کرده و زندگی بدون آن بی معنا می باشد. اما اگر استرس بیشتر از توان جسمی و روحی ما باشد و زندگی مارا تحت تاثیر قراردهد، استرس بد یا کاهنده خوانده می شود و استرس خوبی نیست

استرس‌،درمان استرس‌,استرس چیست

بهتر است بدانید اگر استرس زیاد برای شما اتفاق بیافتد یا مدت آن طولانی باشد، این نوع استرس می‌تواند از انواع استرس بد باشد. این نوع استرس می‌تواند با سر درد، ناراحتی معده و مشکل در خوابیدن، همراه باشد. نیز این نوع استرس می‌تواند سیستم ایمنی بدن شما را ضعیف کرده و مبارزه با بیماری‌ها را برای شما سخت کند. بعلاوه اگر شما هم اکنون به بیماری و یا مشکلی مبتلا هستید ممکن است استرس آن را بدتر نماید. استرس می‌تواند شما را حساس، ناراحت و یا حتی افسرده نمایدودر زندگی شما تاصیر منفی داشته باشد.

عوامل استرس یا تنش زا بشناسید

بهتر است بدانید عوامل استرس یا تنش زا، عواملی هستند که می‌تواند بعنوان محرک عمل کرده و باعث ابتلای شما به استرس گردد.استرس احساس تحت فشار بودن است، درحالیکه تنش زا عاملی است که در ما باعث بوجود آمدن استرس می‌شود و در محیط زندگی ما قرار دارد. بعنوان مثال صداها، افراد ناخوشایند و کسانیکه از آنها بدمان می‌آید، افزایش سرعت ماشین یا حتی بیرون رفتن از خانه همه می‌توانند، تنش زا باشند.عموما(همیشه نه) هرچه بیشتر ما با عامل استرس یا تنش زا مواجه شویم، بیشتر احساس استرس می‌ کنیم و استرس می گیریم .

استرس‌،درمان استرس‌,استرس چیست

واکنش بجنگ یا دررو را بشناسید

وقعیت این است که بخشی از واکنش ما در برابر استرس جسمی بوده و بر وضعیت جسمانی ما تاثیر می‌گذارد. زمانیکه ما با یک تهدید یا خطر مواجه می‌شویم،بدنمان موادی را آزاد می‌کند که به ما قدرت محافظت (حالا یا فرار با بیشترین سرعت و یا مبارزه با بیشترین توان) از خودمان را می‌دهد. بعنوان مثال هنگامی‌که شما در خانه هستید و زلزله رخ می‌دهد، با بیشتر شدن سطح این مواد شیمیایی بدن شما زودتر از همیشه عمل کرده و شما می‌توانید با سریعتر بیرون رفتن و یا بیرون بردن خانواده‌تان، جان خود و خانواده‌تان را نجات دهید.

استرس‌،درمان استرس‌,استرس چیست

بهتر است بدانید که بجنگ یا دررو واکنش سیستم عصبی بدن ما به یک واقعه استرس زا است. در این واکنش بدن ما مواد شیمیایی کورتیزول،آدرنالین و نورآدرنالینبیشتری تولید کرده که باعث افزایش ضربان قلب، محکم شدن ماهیچه ها، عرق کردن و افزایش سطح هوشیاری شده و همه این‌ها به مابرای محافظت از خودمان در موقعیت های خطرناک کمک می‌کند. در زمان واکنش بجنگ یا دررو سایر عملکرد‌های بدن که در آن لحظه مورد نیاز نیستند، کاهش فعالیت داده(مانند سیستم ایمنی یا دستگاه گوارش) و همه منابع بدن برروی عملکردهای مورد نیاز همچون افزایش سرعت تنفس، جریان خون، هوشیاری و قدرت ماهیچه‌ها متمرکز می‌ گردند.

تاثیرات استرس بر شما چگونه است ؟؟

استرس‌،درمان استرس‌,استرس چیست

استرس می‌تواند بدن شما، افکارتان، احساساتتان و یا حتی رفتارتان را تحت تاثیر قرار دهد. آشنایی با نشانه‌ها و علایم استرس می‌تواند به شما در کنترل استرس یاری رساند. استرس بررسی و کنترل نشده می‌تواند باعث ابتلا به انواع بیماری از قبیل فشار خون بالا، بیماری های قلبی، چاقی یا دیابت شود. نشانه‌های معمول استرس شامل موارد زیر است :

افزایش فشا رخون در فرد

ایجاد مشکلات تنفسی یا تند نفس کشیدن

کندشدن روند عملکرد دستگاه گوارش

ایجاد افزایش ضربان قلب

ایجاد ضعف سیستم ایمنی بدن

می‌باشد.

سعی کنید بر استرس خود فائق شویم .

کمبود خواب، مصرف الکل، استرس و یا تغییرات هورمونی می تواند منجر به صرع شود

نازایی و ناباروری مردان می‌تواند استرس زا و ناراحت کننده باشد، اما تعدادی درمان برای حل این مشکل وجود دارد.

استرس می‌تواند شدت بیماری‌ ام اس را افزایش دهد و مضر است .

تخم بلدرچین برای درمان بیماری های کبدی، کلیوی، کم خونی، آسم، سل، ناتوانی جنسی، استرس و بازسازی بدن پس از جراحی یا زایمان توصیه می­ گردد.

استرس باغث تشدید بیماری میگرن می شود

استرس روحی و اضطراب می تواند از عوامل بیماری استوماتیت باشد

استرس می تواند از عوامل اگزما باشد

درمان نقرس با هوای تازه، ورزش کردن و کم کردن استرس

چگونه خودمان اگزما را درمان کنیم :  استرس های روحی و جسمی اگزما را تشدید می کنند

کرفس ضد استرس است

قابل توجه است که هنگامی که با استرس مواجه می شویم، سوخت و ساز بدنمان بیشتر می شود و در نتیجه، سطح پتاسیم بدنمان کاهش پیدا می کند.پس با خوردن موز پتاسیم را جبران کنیم

برای کاهش فشار خون بالا از ملاقات با افرادی که شما را دچار استرس می‌کند دوری کنید. شیوه های کنترل استرس را بیاموزید و برای کاهش استرس حتما روزانه ورزش کنید. پیاده روی یکی از بهترین روش ها برای کنترل استرس است. آخر هفته را طوری برنامه‌ریزی کنید که با اعضای خانواده به کوه و پارک بروید.

از خواص چای سفید کاهش قند خون و مشکلات قلبی و سکته قلبی، افزایش دهنده انرژی و کاهش دهنده استرس، از بین برنده سرطان معده ، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات هستند

استرس‌

آخرین بروزرسانی : 17 تیر 1395 ساعت : 01:47:23

ad ad
X بستن تبليغات
X بستن تبليغات