آخرین بروزرسانی : 10 دی 1395 ساعت : 17:35:20

سرطان

سرطان و راههای درمان

سرطان الجلد،سرطان الدم،سرطان سینه،سرطان خون،سرطان معده

لازم به ذکر است که با وجود اینکه متخصصان تاکید می کنند سرطان مسری نیست، اما هستند افرادی که از امکان سرایت این بیماری هراس و ترس دارند و حتی از فرد سرطانی پرهیز می کنند. امادر واقع  باید بدانید که سرطان سرایت نمی کند و مسری نیست. جالب است بدانید که بروز سرطان ناشی از تکثیر سلول هایی است که در بدن « شورش» می نمایند و بی رویه و افراطی زیاد می شوند. البته قابل ذکر است که بعضی سرطان ها از بیماری مسری ویروسی HPV  یا همان ویروس پاپیلومای انسانی (بیماری های مقاربتی) منشا می گیرند مثل سرطان گردن رحم که سلول های سالم آن در طی چند سال به سلول های سرطانی تبدیل خواهند شد. اما سرطان به خودی خود به فرد دیگری انتقال نمی یابد.کسی که سرطان گرفته، محکوم به مرگ نیست و این یک تفکر استباه است.

سرطان،راههای درمان

بهتر است بدایند که شنیدن خبر ابتلا به سرطان، هر کسی را زیر و رو و ناراحت می کند. در واقع اولین فکری که بعد از اطلاع از خبر  به مبتلا شدن ذهن فرد می رسد، مرگ بر اثر این بیماری خواهد بود. لازم به ذکر است که بر اساس گزارشی که سازمان بهداشت جهانی در سال 2013 منتشر نموده است، 30 درصد مرگ و میر مردم جهان به دلیل سرطان می باشد. در نتیجه اولین عامل مرگ در کره ی خاکی همین سرطان است. بدنیست بدانید که آنچه کمتر در خصوص این بیماری صحبت می شود، پیشرفت های پزشکی و علمی در این خصوص می باشد که هر روز روش های جدیدی برای مقابله و درمان این بیماری کشف می گردد تا به درمان این بیماری کمک کند.

سرطان،راههای درمان لازم به ذکر است که آمارهای جدید نشان می دهند که در کشورهای غربی بین 50 تا 55 درصد سرطان ها را درمان می کنند.البته در موارد دیگر نیز درمان هایی کشف شده است که طول عمر بیمار را بیشتر خواهد کرد و سالهای بیشتری زنده می ماند. بهتر است بدانید که برای درمان، همه چیز به نوع سرطان بستگی دارد، مثلا بعضی از سرطان ها مانند سرطان پانکراس تهاجمی است و متاسفانه غیرقابل درمان است. اما در موارد دیگر پیشرفت های پزشکی نشان داده است که سرطان پایان راه نخواهد بود.

آِیا شیمی درمانی اجباری نیست
لازم به ذکر است که در حوزه ی درمان های سرطان، معمولا  مواردی از شیمی درمانی استفاده می شود. در واقع این نوع درمان شایع تر بوده و البته درمان سنگینی است و با عوارضی مانند ریزش مو، حالت تهوع، خستگی و غیره همراه است. لازم به ذکر است که داروهای مورد استفاده در این شیوه، به تمام سلول ها حمله می کنند، به همین دلیل نیز عوارض آن جدی و سنگین خواهد بود. واقعیت این است که سرطان از داخل به بدن حمله می کند و برای درمان آن نیز لازم است تمام توان را برای مقابله با سلول های بیمار انجام داد. اما بر عکس آنچه تصور می شود شیمی درمان اجباری نیست.

سرطان،راههای درمان

بهتر است بدانید که اخیرا محققان به وجود ناهنجاری های ژنتیکی ای پی برده اند که منشا انواعی از سرطان خانوادگی هستند. در واقع عوامل ژنتیکی بیشترین دخالت را در ابتلا به سرطان پروستات، سرطان سینه، سرطان کلیه و سرطان تخمدان دارند.

هر نوع خال پوستی، الزاما سرطانی نیست
به خاطر داشته باشید گاهی پیش می آید خال پوستی را می خارانید تا جایی که پوست آن کنده شده و خونریزی می کند. این مسئله نگرانی زیادی ایجاد می کند، اما در اکثر موارداصلا جای نگرانی نیست.

سرطان،راههای درمان

بهتر است بدانید که هر نوع زخم و جراحتی ناشی از اصلاح موهای زائد، کندن و غیره باعث خونریزی خال می شود. ولی هر نوع جراحتی روی خال های خوش خیم موجب بروز سرطان پوست نخواهد گشت. لازم به ذکر است که سرطان های پوستی که به دلیل خال ایجاد می شوند، نادر و کمیاب هستند. اما لازم است که هر نوع تغییر در شکل، رنگ و اندازه خال و بروز خارش، خونریزی، عفونت و درد در ناحیه خال تحت بررسی پزشکی قرار گرفته شود.

۶ ماده سرطان زا اما پر مصرف

به گزارش بی اس ام اس در آخرین تحقیقات انجام شده دانشمندان با بررسی های دقیق محصولات شوینده و پرکاربرد خانگی دریافتند بسیاری از دهانشویه ها، دئودورانت ها و برخی موادغذایی از فاکتورهای مؤثر در سرطانی شدن سلول های بدن هستند.

 شیرین کننده های مصنوعی

تحقیقات آزمایشگاهی نشان می دهد، شیرین کننده های مصــــنوعی مانند (سایکلامیت) خطر سرطان را افزایش می دهند.برای حل این مشکل “ساخارین ” در موادغذایی به جای شیرین کننده های مصنوعی به کار برده شد، تحقیقات جدید انجام شده در خصوص عملکرد “ساخارین ” در بدن نشان داد تمام محصولات حاوی ساخارین نیز سبب سرطانی شدن سلول ها می شوند.

 دهانشویه ها

دانشمندان در آخرین تحقیقات خود دریافتند دهانشویه های حاوی اتانول احتمال ابتلا به سرطان دهان را افزایش می دهد.آنها بر این باورند که اتانول بافت های دهانی را در برابر مواد سرطان زا مانند سیگار، آسیب پذیر می کنند.دانشمندان معتقدند اسـتفاده از دهانشویه ها بهتر است چند روز در میان به صورت غرغره کردن باشد و از خوردن آن خودداری شود.افراد سیگاری و یا افرادی که سابقه سرطان دهان در خانواده آنها وجود داشته و یا ریسک فاکتورهای دیگر ابتلا به سرطان را دارند بهتر است از انواع دهانشویه های بدون اتانول استفاده کنند.

۶ ماده سرطان زا اما پر مصرف

 استاتین

استاتین نوعی داروی کاهنده کلسترول و فشار خون است. دانشمندان طی تحقیقاتی که روی ۱۷۰ هزار نفر انجام شد، دریافتند افرادی که از داروهای حاوی استاتین در مقادیر بالا استفاده کردند ریسک فاکتورهای ابتلا به انواع سرطان مانند سرطان سینه، سرطان روده بزرگ و سرطان پروستات در آنها افزایش پیدا کرده است.

تلفن همراه

محققان معتقدند استفاده بیش از حد از تلفن همراه به سبب امواج مضری که از آنها ساطع می شود بر مغز و بافت آن تأثیر گذاشته و سبب ایجاد سلول های سرطانی می شوند.

 ضدعرق ها

محققان معتقدند، آلومینیوم موجود در ضدعرق ها و دئودورانت ها که “پارابن ” نامیده می شود مانند هورمون استروژن عمل کرده و استفاده بیش از حد آن خطر ابتلا به سرطان سینه را در زنان افزایش می دهد.دانشمندان در نمونه های بافت های سرطانی ماده “پارابن ” را یافته اند و این مسئله نشان می دهد افراد بسیاری، که ۹۹ درصد جمعیت جامعه را تشکیل می دهند در معرض مواد حاوی “پارابن ” مانند مواد آرایشی بهداشتی گوناگون و موادغذایی قرار دارند.

 رنگ مو

دانشمندان با آزمایشاتی که روی افرادی که از رنگ مو استفاده می کنند دریافتند استفاده مکرر از رنگ موها افراد را در معرض ابتلا به سرطان قرار می دهد.این پژوهش ها نشان داد، افرادی که به طور مکرر از رنگ مو استفاده می کنند بیشتر در معرض موادشیمیایی مضر آن قرار می گیرند و به همان میزان خطرات ابتلا به انواع سرطان در آنها افزایش پیدا می کند.

خوردنی و نخوردنی برای پیشگیری از سرطان

به گزارش بی اس ام اس : تنها با انتخاب مواد غذایی سالم و ریزمغذی‌های مناسب می‌توان احتمال ابتلا به سرطان را به طور چشمگیری کاهش داد ؛ برای این کار لازم است عوامل مختلف رژیم غذایی را که به عنوان تحریک کننده سرطان هستند شناخت و از آنها پرهیز کرد. طبق برآورد موسسه تحقیقات بین‌المللی سرطان، حداقل 35 درصد از تمام سرطان‌ها و بیش از نیمی از سرطان‌های دستگاه گوارش با نوع تغذیه ارتباط دارند. مواد غذایی محرک سرطان مانند چربی‌های اکسید شده روغن که به دفعات برای سرخ کردن استفاده شده، مواد غذایی کهنه ، نوشیدنی ‌ها و غذاهای خیلی داغ ، چاقی و اضافه ‌وزن از عوامل بسیار مهم در بروز سرطان هستند از مواد غذایی مهارکننده سرطان می‌توان مواد غذایی غنی از فیبر ، کلسیم، ویتامین دی و ای و سی و آ و ب 12، سبزی و میوه‌های تازه، ماهی و اسید چرب امگا 3 و مقادیر کافی آب در روز را نام برد. از مواد غذایی غنی از فیبر می‌توان گندم کامل (سبوس‌دار)، حبوبات و آجیل را عنوان کرد. سبزی و میوه‌ها بویژه سبزی‌های سبز تیره، نارنجی یا متمایل به زرد، چغندر، هویج، مارچوبه، پیاز، سیر و زردچوبه غنی از فیبر و انواع ویتامین‌ها هستند.

خوردنی و نخوردنی برای پیشگیری از سرطان

بعلاوه استفاده بیشتر از میوه و سبزی‌های تازه حداقل 5 وعده در روز به طوری که شما سیر شوید در عدم مصرف غذای ناسالم کمک می‌کند. برای تامین نیاز روزانه کلسیم و ویتامین D از شیر و فرآورده‌های لبنی کم‌چرب استفاده کنید. برای استفاده از فواید غلات به جای نان سفید ، تافتون و لواش از نان‌هایی مانند سنگک و نان سبوس‌دار استفاده کنید. نوشیدن روزانه حداقل 6 تا 8 لیوان آب به جای نوشابه‌های گازدار و آبمیوه‌ های شیرین توصیه می‌شود. برای استفاده از کپسول‌های حاوی روغن ماهی و ویتامین E با پزشک خود مشورت کنید. سعی کنید از غذاهای آماده مثل ساندویچ ، پیتزا ، کنسرو آماده و غذاهای سرح شده بیش از یک بار در هفته استفاده نکنید به یاد داشته باشید

خوردنی و نخوردنی برای پیشگیری از سرطان

مصرف مواد غذایی تحریک‌کننده سرطان اگر با مصرف سیگار، چاقی و اضافه وزن همراه باشد خطر ابتلا به سرطان را افزایش می‌دهد.

پیشگیری از سرطان با دو ادویه

به گزارش بی اس ام اس : دانشمندان در جدیدترین تحقیقات خود به این نتیجه رسیده اند که این دو ادویه تاثیر بسیار شگرفی بر روی بدن دارند.زردچوبه و فلفل با محدود کردن رشد سلول های اولیه سرطانی، می تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر واقع شود.دانشمندان در مرکز پزشکی دانشگاه میشیگان اعلام کردند زردچوبه و فلفل با محدود کردن رشد سلول های اولیه سرطانی، می تواند در پیشگیری از ابتلا به سرطان سینه موثر واقع شود.روش های کنونی شیمی درمانی در رویارویی با سلول های اولیه سرطانی کارساز نیستند و همین امر اغلب موجب بازگشت بیماری و عود سرطان می شود.

پیشگیری از سرطان با دو ادویه

بر اساس این گزارش پژوهشگران دریافتند هنگامی که ترکیبات مشتق از ادویه های غذایی مثل زردچوبه و فلفل به محیط کشت سلولهای سرطانی سینه اضافه شود، رشد سلول های اولیه سرطانی تا حدود 20 برابر متوقف می شود واین در حالیست که رشد سلول های عادی تمایز یافته در محیط کشت، تغییر نمی کند.

انواع سرطان چگونه بوجود می آید؟

به گزارش بی اس ام اس سرطان به رشد غیرطبیعی سلول های بدن گفته می شود به عبارت دیگر، هر عامل داخلی و خارجی که مکانیسم طبیعی اعضای بدن را بهم بزند سبب می گردد تا رشد آن عضو نامنظم شده و سبب بروز سرطان گردد.وی افزود در حقیقت اگر انسانی از رژیم غذایی صحیح استفاده می کند و از عوامل خطرزای محیطی پرهیز نماید احتمال بروز سرطان در او بسیار اندک می باشد بهتر است بدانیم که چه عواملی سبب بروز انواع مختلفی از سرطان می شوند.علل سرطان لب:سیگار،تابش طولانی مدت اشعه آفتاب.علل سرطان حفره دهان: الکل، کمبود آهن و ویتامین و سیفلیس و علل قارچی و ویروسی.علل سرطان گلو: سیگار، الکل.علل سرطان مری: سیگار، الکل، چای داغ، علل ناشناخته، ماهی دودی ، تریاک، ترشی جات زیاد، کمبود غذایی.علل سرطان ریه: سیگار، ترکیبات رادیو اکتیو و معدنی.علل سرطان معده: تغذیه نامناسب، علل گوارشی، ارث، علل ناشناخته، جنس(بیشتر در مردان هست و در گروه خونی A ).علل سرطان روده: مصرف زیاد چربیهای حیوانی و مصرف کم سبزیجات و میوه جات و ارث، علل داخلی.علل سرطان کبد: هپاتیت مزمن، مصرف اتانول و الکل، داروهای دوپینگ.علل سرطان کیسه صفرا: سنگهای مزمن کیسه صفرا.علل سرطان لوزالمعده(پانکراس): علل ناشناخته، عفونتها، سیگار، گوشتهای حیوانی.

انواع سرطان چگونه بوجود می آید؟

علل سرطان کلیه: سیگار، ارث، ناشناخته.علل سرطان مثانه: انگل شیستوزومیا، سنگ مثانه، داروها، عفونتها و مواد شیمیایی علل سرطان پروستات: ناشناخته، ترکیبات نفتی، علل هورمونی.علل سرطان تخمدان: استروژن زیاد، علل ناشناخته.علل سرطان پستان: ژنتیک، زنانی که پس از 30 سالگی آبستن می شوند، اشعه یونیزان، زنانی که هرگز حامله نمی شوند.علل سرطان پوست: اشعه آفتاب، مواد معدنی، پوست روشن، آرسنیک، خالهای مادرزادی بدخیم.علل سرطان چشم: ارث، ناشناخته.علل سرطان گوش: عفونتهای مزمن، اشعه خورشید، علل مادرزادی.علل سرطان مغز: منشا از سایر سرطانهای بدن بویژه پستان و علل ناشناخته.علل سرطان استخوان: عفونتها، مادرزادی، تشعشع و مواد شیمیایی، ناشناخته.علل سرطان بینی: اشعه خورشیدی زیاد، خالهای بدخیم.علل سرطان تیروئید: سابقه تابش اشعه رادیو اکتیو به سر و گردن، جنسیت (زنان 3 برابر بیشتر از مردان).

آنتی‌اکسیدان موجود در این میوه فواید بسیاری برای سلامتی دارد که یکی از آنها کاهش میزان کلسترول بد خون و جلوگیری از مبتلا شدن به بیماری‌های قلبی و عروقی می باشد.جالب است بدانید که نقش دیگر آنتی‌اکسیدان‌ها پیشگیری از سرطان است،به همین دلیل مصرف توت خشک برای پیشگیری از سرطان پیشنهاد می شود.

قابل ذکر است که توت فرنگی از سرطان جلوگیری می نماید

لازم به ذکر است که توت ها به خصوص توت سفید منبع خوبی از فیتونوترینتی توانا به نام رزوراترول(resveratrol) هستند که در انگور نیز یافت می شوند. محققان معتقدند که با کمک این ماده ی غذایی گیاهی می توانند هم از بروز سرطان ها پیشگیری کنند و هم این که با سرطان ها بجنگند.

بهتر است بدانید که شوانی موگ متخصص و فارغ التحصیل دانشگاه «تگزاس وومن» که این تحقیق را انجام داده در آزمایشات خود از بافت‌های کشت شده از موش‌ها در آزمایشگاه استفاده نموده است. قابل ذکر است که به گزارش خبرگزاری یونایتدپرس، موگ روی «پلی‌فنول‌های» موجود در تمشک آبی مطالعه کرده و به خاصیت این ترکیب برای مقابله و مبارزه با محتوی چربی در بدن پی برده است. جالب است بدانید که  تمشک آبی سرشار از نوعی ترکیب به نام «آنتوسیانین» است که عامل رنگ آبی این میوه است. در واقع این ترکیب، التهاب را کاهش خواهد داد، از بدن در برابر سرطان محافظت می‌نماید و برای سلامت چشم، عروق سرخرگی و مغز نیز موثر و مفید است.

بهتر است بدانید که روغن هسته انگور ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی نسبتاً بالاتری نسبت به سایر روغن ها دارد. التبه ترکیب های آنتی اکسیدانی و فنولی در پیشگیری از مبتلا شدن به بعضی بیماری ها از جمله ناراحتی های قلبی- عروقی و سرطان ها نقش مهمی دارند و می توانند موجب کاهش تولید رادیکال های آزاد هم بشوند. از طرفی اسیدهای چرب امگا 3، 6 و 9 بالاتری در این روغن وجود دارد لذا مصرف متعادل آن می تواند به ارتقای سطح سلامت کمک کند. هر چه این روغن تازه تر باشد، خواص سلامت بخش آن هم بیشتر می باشد.می توانیم با جویدن هسته انگورهای مختلف، از تمام خواص روغن هسته انگور که به آن ها اشاره کردید بهره ببرید.

شاه توت برای پیشگیری از سرطان مفید است

کرفس : قابل ذکر است که رادیکال های آزاد می توانند با اکسیداسیون کلسترول احتمال بروز حمله قلبی و سکته مغزی را زیاد میکند لذت مصرف ویتامین ث در سلامت قلب و عروق تاثیرگذار و موثراست و شما را از بیماری های قلبی، سکته و سرطان محافظت می نماید.

سیاه دانه و روغن آن موثرترین و مفیدترین چیزی است که برای تقریباً هر بیماری، آلرژی یا حساسیت و حتی بیماری های جدی مانند تنگی نفس (asthma)، دیابت،اختلالات در سیستم دفاعی بدن، زردی یا (Hepatit) ، ایدز (AIDS) و حتی سرطان دارو میباشد.

یک متخصص تغذیه در باره بیماری دیابت نوع 1 عقیده دارد که برگ زیتون کاهش دهنده فشار خون، قندخون، ضد اسپاسم، گشادکننده عروق خونی، کاهش دهنده کلسترول بد و برای افراد دیابتی بسیار مناسب است.روغن زیتون حاوی مواد شیمیایی گیاهی است که باعث کاهش کلسترول، نرم کننده و صفرابر است و حاوی میزان زیادی آنتی اکسیدان است که از سرطان سینه و سرطان کولون جلوگیری می‌کند.

قاصدک دارای مواد تشکیل دهنده بسیاری است که می تواند ما را از سرطان محافظت  کند. اسید Taraninic یک ترکیب موجود در چای قاصدک است که یک جنگنده مفید بر علیه سلول های سرطان خون است.

مرزنجوش به علت دارا بودن خاصیت آنتی اکسیدانی، مصرف آن مانع از بروز بیماری قلبی و سرطان می شود.

مواد موجود در گیاه ماریتیغال (خار مریم) دارای خواص ضد سرطانی است و می تواند در پیشگیری و درمان بسیاری از سرطان ها موثر و نافع  باشد.البته فلاونوئید سیلی مارین موجود در خار مریم شامل سیلی بینین،سیلی دیانین، سیلی کریستین است که برای درمان بیماریهای کبدی و صفراوی استفاده شده است.قابل ذکر است که عصاره بذر این گیاه دارویی که به نام سیلی مارین مشهور است کبد را در برابر انواع مسمومیت ها از جمله قارچ آمانیتا،استامینوفن و الکل محافظت می نماید.

شکر تیغال می تواند به عنوان یک ضد سرطان کاربرد داشته باشد.

فواید تخم شنبلیله : مهم‌ترین اثرات گزارش شده دانه شنبلیله را بشناید

لازم به ذکر است که ضد درد، ضد آترواسکلروز، ضد التهاب، ضد عفونی کننده، ضد نفخ، ضد اسپاسم، ضد سرطان، پایین آورنده‌ی قندخون، افزایش دهنده‌ی میل جنسی، قابض، مقوی قلب، صفراآور، ملین، خلط آور، کاهش دهنده‌ی کلسترول خون، کاهش دهنده‌ی پرفشاری خون، کاهش دهنده‌ی تری گلیسیرید خون، شیر افزا، مسهل، اکسی توسیک، مقوی رحم و ضد کرم می باشد

عصاره مالت جو باعث کاهش خطر بیماری‌های قلبی و بعضی از انواع سرطان می‌شود

انواع سرطان میتواند عامل نارسایی کبد باشد

سرطان

مطالب مرتبط:

سرطان کلیه چه علائمی دارد

X بستن تبليغات
X بستن تبليغات