خانه » پزشکی و سلامت » کور رنگی
آخرین بروزرسانی : 6 دی 1394 ساعت : 01:13:10

کور رنگی

کوررنگی و راههای درمان آن

کور رنگی,کور رنگی چشم,کور رنگی به انگلیسی,کور رنگی+درمان,کور رنگی سبز-قرمز,

کور رنگی معافیت سربازی,کور رنگی در کودکان,کور رنگی اکتسابی,کور رنگی در آقایان

کسانی که به کور رنگی مبتلا هستند در دیدن رنگ ها مشکل دارند.

آیا در تشخیص اینکه جسمی قرمز است یا سبز، و یا آبی است یا زرد دچار مشکل می شوید؟ این اصلی ترین علامت کوررنگی است. بر خلاف تصور عامه، دید افراد کور رنگ به ندرت خاکستری است.در واقع کور رنگی یک بیماری ارثی وابسته به کروموزوم X مغلوب است که در مردان بیشتر دیده شده و تقریباً همیشه از مادر به پسر به ارث خواهد رسید.( توضیح: زنان دو کروموزوم X و مردان یک کروموزوم X و یک کروموزوم Y دارند. در بیماری های وابسته به کروموزوم X مغلوب در زنان باید هر دو کروموزوم X معیوب باشند تا بیماری رخ دهد. اگر یک کروموزوم X معیوب باشد بیماری اتفاق نمی افتد ولی قابل انتقال به فرزندان است. در مردان معیوب بودن تنها کروموزوم X سبب بیماری می شود. بنابراین، فردی که مبتلا به کوررنگی است، مادرش یا مبتلا به کور رنگی است و یا ناقل بیماری )

کور رنگی،درمان کور رنگی

بهتر است بدانید که در این اختلال کروموزومی سلول های مخروطی در شبکیه که مسئول درک رنگ هستند دچار اختلال هستند و به همین دلیل بیمار رنگ ها را درست تشخیص نمی دهد و رنگها را خوب نمی بینند.در واقع کور رنگی امکان دارد بر اثر بیماری های عصب بینایی یا شبکیه نیز رخ دهد. در این موارد، فقط چشمی که مشکل دارد دچار کور رنگی می گردد و بیماری در طول زمان تشدید می گردد بطوریکه امکان دارد تبدیل به کوررنگی کامل شود که در آن بیمار دیدی خاکستری دارد. این بیماران اغلب در تشخیص آبی و زرد مشکل دارند.و این رنگ ها را به خوبی نمی بینند.

علائم بیماری کوررنگی

اشکال در تشخیص رنگهای قرمز و سبز (رایج ترین حالت)
اشکال در تشخیص رنگهای آبی و سبز
جالب است بدانید که بسیاری از مردم توانش کمتر از هنجار برای تشخیص رنگ دارند. آنان که می توانند رنگهای مختلف را ببینند اما در تشخیص رنگ آنها دشواری دارند گفته می شود دچار کم‌دید رنگند. آنان که بکلی از دیدن رنگ ناتوانند گوییم کور رنگی کامل دارند این کسان کمیابند و همه رنگها برایشان درجات مختلف خاکستری است اما نوعی از کور رنگی که رایج است کور رنگی نسبت به سرخ و سبز است عده این نوع کسان در میان مردها بیشتر از زنهاست. کور رنگی برای آبی و زرد بسیار نادر است.بهتر است بدانید که درست نیست که بگوییم بعضی کسانی همه رنگها را می‌توانند ببینند و بعضی نمی‌توانند یعنی تقسیم مردم به گروه مشخص از این لحاظ صحیح نیست توان دید رنگها نیز در افراد شدت و ضعف دارد یعنی در یک سو کسانی هستند که توان دید کامل دارند و در سوی دیگر کور رنگانی قرار دارند که هیچ رنگی را نمی‌توانند ببینند و بین این دو قطب درجات مختلف از شدت و ضعف دارد.

تشخیص کوررنگی
انواع تستها برای آزمودن کوری رنگ ساخته‌اند یکی از بهترین آنها تست ایشی‌ها را است
البته تشخیص کوررنگی معمولا با استفاده از چارت های رنگی بنام “صفحات آزمون ایشی هارا” (Ishihara ) انجام می گردد. در این صفحات که نمونه هایی از آن را می بینید اعدادی متشکل از نقطه های رنگی در زمینه ای متشکل از نقاطی به رنگ دیگر قرار گرفته اند که تشخیص آن ها برای افراد کور رنگ مشکل می باشد. در صورتیکه مشکلی در دید رنگی بیمار تشخیص داده شود از تست های دقیق تر استفاده می نمایند.

کور رنگی،درمان کور رنگی

در واقع بسیاری کسان که گرفتار کور رنگی اند از نقیضه خود آگاه نیستند زیرا آموخته‌اند که رنگها را از روی درخشانی خاص هر یک نامگزاری کنند. مثلاً کسی که کوری رنگ سرخ و سبز دارد سرخ برایش معادل خاکستری سیر می باشد پس هر چیز سرخی بنظر او خاکستری خاصی می‌آید. اما آموخته است آن را سرخ بنامد. به همین ترتیب کسی که کوری رنگ سبز دارد امکان دارد پیراهن قهوه‌ای را که دارای درخشانی معینی است سبز بخواند.لازم است بدانید برای تعیین ناحیه رنگ بین شبکیه و ناحیه نقطه کور از دستگاهی بنام ( پریمتر ) استفاده میگردد.

کور رنگی،درمان کور رنگی

البته آزمودنی یک چشم را می‌بندد و با چشم دیگر وسط پریمتر را نگاه می‌کند و از گوشه چشمش رنگ صفحه کوچکی را که آزماینده از آخرین نقطه خمیدگی پریمتر به سوی مرکز می‌آورد یا از مرکز به سوی آخرین نقطه می‌برد می‌بیند.

چگونگی اندازه گیری دید رنگ چشم
گفتنی است وقتی نور ثابت باشد نتایجی که از اندازه گیری دید رنگ پیرامونی چشم بدست آمده است از این قرار است:در واقع همه رنگها در وسط میدان دیده می‌شود وقتی رنگ سرخ یا سبز از مرکز میدان دید به سوی محیط حرکت کند بجایی می‌رسد که دیگر به صورت رنگ دیده نمی‌شود وسعت میدان دید زرد و آبی بیشتر است اما اینها هم وقتی بسوی خارج مرکز میدان دید حرکت کند بجایی می‌رسند که دیگر به صورت رنگ مشهود نیستند اما در پیرامون میدان دید جایی که دیگر رنگها تشخیص داده نمی شوند شخص نور خاکستری و سفید را می‌بیند تا اینکه بجایی می‌رسیم که بکلی دید پیرامونی چشم تاریک می‌ گردد.

درمان کوررنگی
البته کور رنگی هیچ درمانی ندارد. تشخیص زودرس کور رنگی می تواند مانع بروز مشکلات آموزش در کودکان مدرسه ای شود. در این صورت بهتر است والدین کودک با مسئولین مدرسه و معلم او صحبت می نمایند.

کور رنگی،درمان کور رنگی

بهتر است بدانید که بعضی از بیماران از لنز های مخصوصی استفاده می کنند که هم بصورت لنز تماسی و هم بصورت لنز عینک موجود است.در بسیاری موارد بیماران به جای تشخیص رنگ امکان دارد ترتیب قرار گیری را بخاطر بسپارند. به عنوان مثال بیمار بخاطر می سپارد که چراغ قرمز همیشه بالای چراغ راهنمایی و چراغ سبز پایین قرار گرفته است.

کور رنگی

مطالب مرتبط:

شب کوری

انحراف چشم

درمان تیرگی دور چشم

 

X بستن تبليغات
X بستن تبليغات