خانه » پزشکی و سلامت » وبا و راههای درمان آن
آخرین بروزرسانی : 19 مرداد 1395 ساعت : 13:53:56

وبا و راههای درمان آن

وبا و راههای درمان آن

وبا,وبا در عراق,وبا به انگلیسی,وبا چیست,وبا در تهران,وبا در ایران,بیماری وبا,

بیماری وبا چیست,بیماری وبا و علائم آن,بیماری وبا ویکیپدیا,بیماری وبا زبان ساده

وبا یک بیماری واگیر دار است که معمولا در تابستانن رایج می شود.قابل ذکر است که وبا یکی از بیماریهای واگیر عفونی است که فقط در انسان ایجاد بیماری می‌کند. عامل بیماری زایی وبا یک باکتری به نام ویبریو کلرا است و سمی که این میکروب در روده باریک انسان ترشح می کند، سبب ایجاد بیماری در انسان می‌شود.. این بیماری چون اولین بار در منطقه‌ای به نام التور در آفریقا پیدا شد، به این نام معروف می‌باشد. عامل بیماری مدت زیادی در آب زنده می‌ماند و در مناطقی که سطح آبهای زیر زمینی آن بالا است، بیشتر شایع  است و بیشتر عامل بیماری زا از طریق مدفوع و فاضلاب قابل انتقال است.
وبا،درمان وبا
علائم بیماری وبا :
جالب است بدانید که شخص مبتلا به وبا، اسهال خفیف بدون درد و بدون تب دارد که کم کم شدید می‌شود، اسهال شخص مبتلا به وبا آبکی و به شکل لعاب برنج است. بیماری وبا گاهی همراه استفراغ و گاهی بدون استفراغ است که به سرعت و در ظرف سه الی چهار ساعت موجب کم آبی شدید بدن شده و در صورتی که سریعا آب و املاح بدن جبران نشود، سبب مرگ فرد مبتلا خواهد شد و بسیار خطرناک است .در واقع دوره پنهان بیماری وبا از لحظه ورود میکروب به بدن تا بروز بیماری از چند ساعت تا پنج روز می‌باشد ولی به طور معمول در یکی دو روز بیماری وبا ظاهر می‌شود. به محض شروع اسهال شدید بایستی مایعات فراوان و ‪ مورد استفاده قرار گیرد و سریعا به نزدیکترین مرکز بهداشتی و درمانی یا خانه بهداشت مراجعه شود

راههای انتقال وبا را بشناسید:
در واقع راههای انتقال‌ بیماری وبا به دو روش تماس مستقیم و غیرمستقیم است. وبا می‌تواند از طریق تماس با چیزهایی آلوده به میکروب وبا مانند دست دادن با دست‌های آلوده بیمار، تماس با استفراغ یا مواد دفعی بیمار، ملحفه و لوازم آلوده او مثل لیوان، ظروف و حوله و…. منتقل شود که همه این موارد، روش مستقیم انتقال بیماری می باشد.گفتنی است که در روش تماس غیرمستقیم بیماری وبا می‌تواند از طریق خوردن آب آلوده به مدفوع مانند استفاده از چاهها، استخرها، جویبارها و دریاچه‌های آلوده منتقل شود.لازم به ذکر است که خوردن سبزیجات و میوه‌های خام آلوده، استفاده از غذاهای پخته آلوده که توسط دست آلوده و یا حشرات آلوده شده باشد، تغذیه کودکان با بطری به جای شیر مادر،استفاده از شیر و بستنی آلوده که از منابع غیر مطمئن تهیه شده باشد، از دیگر راههای انتقال وبا می باشد.
وبا،درمان وبا
راههای پیشگیری ازبیماری وبا را بشناسید
1- بهتر است سعی کنیم برای نوشیدن آب ، شستشوی ظروف ، خوردن سبزیجات از آب لوله کشی کلردار استفاده کنیم. در غیر این صورت آب را بجوشانیم و پس از سرد شدن مصرف کنیم.

2- در واقع در زمان شیوع وبا از خوردن سبزیجات خام پرهیز شود. وسبزیجات و میوه‌ها را قبل از مصرف با محلول پرکلرین گندزدایی و پس از شستن با آب سالم مصرف کنیم.

3-گفتنی است که از خوردن ماهی خام یا کم پخته که از آب آلوده گرفته شده، دوری کنید.

4- به طور کلی به دیگران توصیه کنیم از شنا کردن در استخرهای عمومی و از خوردن آبمیوه و ساندویچ یا هر غذایی که احتمال داده می شود آلوده باشد، جدا خودداری کنند.

5- لطفا قبل از غذا خوردن و بعد از رفتن به توالت، دست‌های خود را با آب و صابون خوب بشویید.

6-قابل ذکر است که  از آشامیدن آب‌های مشکوک در پارک‌ها، باغ‌ها و فضای سبز جداً دوری کنید

7- بهتر است که از مصرف مواد غذایی، آب میوه و آب هویج، معجون و دیگر مواد خوراکی و نوشیدنی‌های که توسط فروشندگان دوره گرد عرضه می‌گردد جداً خودداری فرمایید.

8- قابل ذکر است که حتی الامکان از غذاهای طبخ شده در منزل استفاده کنید

9- اصولا مواد خوراکی را در ظروف سر بسته، دور از مگس و حشرات نگه‌داری کنید.

10-در واقع  زباله را در کیسه‌های مخصوص زباله نگه‌داری و در محل مناسبی دفع نمایید.
وبا،درمان وبا
11- غذاها باید تازه به تازه و به اندازه نیاز در یخچال و دور از دسترس حشرات و مگس نگه‌داری شود و از قرار دادن سبزی و میوه‌جات نشسته در یخچال جداً اجتناب کنید

12- حتما بعد از غذا چند قطره آب لیمو یا لیمو ترش تازه استفاده شود.

13- همیشه از شیر و فرآورده‌های لبنی پاستوریزه استفاده کنید یا شیر را به مدت20 دقیقه قبل از مصرف جوشاند.

14- لطقا در موقع خرید و حمل مواد غذایی، اقلامی مثل نان را که قابل شستشو و پختن مجدد نیستند را در کنار میوه و سبزیجات نشسته وگوشت خام قرار ندهید.

15- باید توجه کنید که برای تهیه یخ خوراکی از آب جوشیده سرد شده استفاده شود در صورتی که از یخ به عنوان یک مقالات پزشکی و بهداشتی – سرد کننده برای نگهداری مواد غذایی استفاده یا آب سرد استفاده می‌شود، بایستی آنها را در پوشش مناسب قرار داد

16- غذاهای پخته شده مانند کوکو و …. را قبل از مصرف بایستی به حرارت داغ رساند و خورشتها را قبل از مصرف جوشاند.

17- لازم است در مسافرت‌ها حتما از لیوان شخصی، آب جوشیده و میوه‌های قابل پوست کندن استفاده شود

18- بهتر است بدانید که برنج پخته در فضای اتاق سریع آلوده می‌شود باید برنج را در یخچال نگهداری کرد.

19- در هنگام بروز بیماری وبا حتی الامکان از دست دادن اجتناب شود.

وبا،درمان وبا

20- از تماس با مواد دفعی و استفراغ و لوازم آلوده بیمار پرهیز کنید.

سعی کنید مایعات فراوان میل کنید تا آبی که بدن از دست داده را جبران کنید.

وبا در کمین است

 به گزارش بی اس ام اس وَبا بیماری است که از طریق آب توسط باکتری ویبریو کلرا ایجاد می‌شود. این بیماری در گذشته در ایران به نام مرگامرگی خوانده می‌شده‌است. این باکتری با نوشیدن آب آلوده یا خوردن ماهی نپخته یا خوردن صدف‌ها وارد بدن می‌شود. در ایران بیشترین راه انتقال وبا، سبزی‌های آلوده‌است. سبزی‌هایی که در هنگام کاشته شدن با کود انسانی (پساب) تغذیه می‌شوند دارای بیشترین آلودگی هستند.در آمریکا زمانی که هنوز شبکه تصفیه آب مدرن وجود نداشت سالانه حدود 100 هزار نفر بر اثر ابتلا به این بیماری جان میباختند.این بیماری در مناطقی که بهداشت ضعیف داشته باشد یا قحطی و جنگ وجود داشته باشد شیوع پیدا میکند.علائم این بیماری اسهال شدید، گرفتگی عضلات پا و معده و تهوع است. در بدترین حالت، بیمار مبتلا، با از دست دادن آب و مایعات حیاتی بدن، از کار افتادن کلیه و شوک شدید از بین میرود. بیماری ممکن است به طور ناگهانی در شدیدترین حالت خود بروز کند یا اینکه روندی نسبتا کند داشته باشد، اما در هر صورت اگر به آن توجهی نشود میتواند در فاصله 6 ساعت تا کمتر از یک هفته به مرگ منتهی شود.وبا در طول تاریخ هفت بار همه‌گیری جهان‌گستر داشته‌است. در قرن نوزدهم چندین بار در اروپا همه‌گیر شد اما امروزه وبا بیشتر در کشورهای جهان سوم به علت وضعیت ناسالم و غیر بهداشتی آبهای آشامیدنی دیده می‌شود.

وبا در کمین است

عواملی که منجر به بروز بیماری وبا میشوند:

· باکتری که عامل بیماری وبا است معمولا در غذا و آب آلوده و یا مدفوع فرد مبتلا یافت میشود، منابع آب شهری، یخی که از منابع آب شهری تشکیل شده،غذاها و نوشیدنی هایی که توسط فروشندگان دوره گرد فروخته میشود. سبزیجاتی که با فاضلاب آبیاری شده اند. ماهی و غذاهای دریایی خام که در آبهای آلوده زندگی میکرده اند

علائم وبا چیست؟

ضربان سریع قلب،فشار خون پائین،تشنگی،گرفتگی عضلانی،خشکی مخاط بینی ، گلو و پلک

برای پیشگیری از وبا چه کنیم؟
با وجود اینکه وبا یک بیماری مرگ آور است، اما پیشگیری از آن چندان مشکل نیست. به نکات زیر توجه کنید: تنها آب جوشیده و تصفیه شده مصرف کنید. اگر مدتی خارج از خانه هستید یک بطری کوچک آب جوشیده خنک با خود ببرید و از نوشیدن آب میوه باز خود داری کنید. چای، قهوه و نوشیدنیهای بسته بندی شده از جمله نوشیدنیهای مجاز هستند. تنها غذاهایی را میل کنید که کاملا پخته و داغ باشند. هرنوع میوه را قبل از مصرف به خوبی بشویید و پوست بکنید. از مصرف سالاد -حتی در خانه- خودداری کنید و سبزیجات مصرفی خود را کاملا بپزید. از دست فروشها هیچ خوراکی خریداری نکنید.

درمان وبا:

اگر چه واکسن وبا وجود دارد اما سازمان جهانی بهداشت به طور معمول تزریق آن را توصیه نمیکند .با این حال بهترین راه پیشگیری از این بیماری استفاده از آبهایی که در خانه جوشانده شده است و ضد عفونی شده است میباشد و همچنین بطری های نگهداری آب هم باید به شدت ضد عفونی شوند.هر انچه با موارد زیر مرتبط است باید ضدعفونی شود: یخ،مسواک، ظروف غذا و یا ظروفی که برای اماده کردن غذا بکار میرود،میوه ها و سبزیجات، دست و صورت(باید با فواصل زمانی پائین و مداوم شستشو شوند)برای ضدعفونی کردن آب بهتر است آن را به مدت یک دقیقه بجوشانید و با افزودن دو قطره سفید کننده و یا نیمی از یک قرص ید به ازای هر یک لیتر آب آن را ضدعفونی کنید.و همچنین غذاهای خاممانند پوست میوه و سبزیجاتو شیر غیر پاستوریزه،گوشت یا صدف خام و یا نپخته،ماهی های گرفتار در صخره های مناطق گرمسیری.در صورتی که دچار اسهال شدید و آبکی یا استفراغ شدید موارد فوق را هم رعایت نکرده بودید باید به سرعت به یک پزشک مراجعه کنید تا درمان شما را از طریق تجویز آنتی بیوتیک و جبران مایعات از دست رفته بدن شروع کند.

لیمو ترش برای درمان وبا مفید است

ریواس برای امراض وبایی و اسهال نافع است

وبا

X بستن تبليغات
X بستن تبليغات